Gamta

Brazilijos gamta, orai, klimatas, flora ir fauna


   Brazilijos peizažai visada traukia supančiu grožiu ir tropinės gamtos didybe. Miškai stebina savo dydžiu ir aukščiu, paplūdimiai tęsiasi nuo horizonto iki horizonto, vandenyno platybės neaprėpiamos.
   Pats didžiausias miškų masyvas Brazilijoje – Amazonės džiunglės, ar kaip jas vadina brazilai, selva. Šios džiunglės užima beveik 60% visos šalies teritorijos. Jose auga daugiau negu 4000 medžių rūšių, šimtai rūšių palmių, kai kurios iš jų siekia 60 metrų aukštį. Brazilijos miškuose palmės kiek keistokos – jos aukštos, plonais kamienais ir vešlia lapija, arba žemaūgės, storais kamienais, savo forma primenančiais butelį, ir kietais, retais lapais.
   Kokosinė palmė, arba kokeiro, kaip ją čia vadina, nelepi. Ji auga miškuose, smėlėtuose paplūdimiuose, kartais prie pat vandenyno krašto, soduose, miestų gatvėse. Ji duoda derlių ištisus metus.
   Kitas augalas, labai paplitęs Brazilijoje, - bananas. Tai pats populiariausias vaisius šalyje. Tik Brazilijoje, šalia įprastinių geltonų, auga oranžiniai bananai. Kitų rūšių prinokę bananai taip pat gali būti žali ar šokolado spalvos.
   Miške, sode ar miesto parke galima išvysti žakeirą, kitaip vadinamą duonos medį. Šį augalą portugalai atvežė iš Indijos XVIII amžiuje. Žakeiros medis pasiekia 20 metrų aukštį, o jo vaisiai gali sverti iki 15 kilogramų. Medžio vaisiai – žaka – labai sultingi ir saldūs.
   Taipogi paplitę papajos ir mango medžiai. Brazilijoje auga ir arbūzai, vynuogės, vyšnios, braškės, melionai, obuoliai ir kriaušės. Juos savo laiku atvežė naujakuriai, apgyvenę šalį.
   Vietiniai vaisiai – aserola, pagal spalvą ir formą primenanti pomidorą, bet auganti ant medžio, ameiša – labai kaloringas rudos spalvos vaisius, pagal formą panašus į kriaušę, kažu – vaisius, panašus į saldųjį pipirą, kupuaku – sultingas oranžinės spalvos vaisius, augantis ant medžio, guava, žalia iš išorės ir švelniai rožinė viduje, graviola – spygliuotas žalias vaisius, savo forma primenantis širdį, taip pat vaisius, juokingu pavadinimu – ženipapo – saldus, blyškiai rožinis, inga, panaši į žirnius, bet ilgomis, beveik pusmetrinėmis ankštimis, žabutikaba – stambių juodų uogų kekės, aplipusios medžio kamieną, pitanga, kurios pavadinimas indėnų kalboje reiškia „raudona“, marakuja – neįmanoma išvardinti visos braziliškųjų vaisių gausybės.    Pačios gražiausios ir žinomiausios Brazilijos gėlės – orchidėjos, alpinijos, azalijos ir vandens lelijos. Orchidėjos tikriausiai pačios egzotiškiausios iš visų gėlių. Jos būna įvairių dydžių, keistų formų, su skirtingu lapelių piešiniu ir kiekiu. Orchidėjos būna tigrinės, vienatonės, dryžuotos. Jos išsiskiria labai ryškiais žiedais, prieš kuriuos nublanksta net kompiuterių specialistų išmonė. Purpurinės, geltonos ir oranžinės orchidėjos skleidžia jaudinantį ir kiek plėšrūnišką grožį.
Alpinija pasiekia 2 ar 3 metrų aukštį, žydi stambiais ryškios purpuro, baltos ar rožinės spalvos žiedais.
   Azalija – gėlė, grožiu lenktyniaujanti su rože. Tai rožiniai ar raudoni, stambūs ir prabangūs žiedai, turintys daugybę plonų lapelių. Kaip ir rožė, ji žydi visu krūmu.
Vandens lelijos žydi daugelio Brazilijos upių ir ežerų pakrantėse. Pati žinomiausia - Viktoria regia, kurios lapų skersmuo siekia du metrus, o žiedų dydis – 30 centimetrų.
   Daugelis Brazilijoje gyvenančių paukščių yra ryškiaspalviai. Absoliučios čempionės pagal plunksnų ryškumą – papūgos. Šie paukščiai čia būna raudoni, žali ir mėlyni, žydri ir net trispalviai, kaip vaivorykštė. Ne mažiau neįprastai atrodo tukanai – dideli nerangūs paukščiai, su didžiuliu ryškiai geltonu ar oranžiniu snapu. Kitas žinomas paukštis, gyvenantis Brazilijoje, - mažasis kolibris, ar kaip jį romantiškai vadina brazilai, - beiža flor, tai reiškia „gėlės bučinys“. Kolibrius galima stebėti miestuose, soduose ar parkuose.
   Mažos beždžionėlės miko taip pat neblogai prisitaikė prie gyvenimo mieste. Šiuos mažus simpatiškus gyvūnėlius galima pamatyti Rio de Žaneiro ar Salvadoro gatvėse. Pagal dydį jos mažesnės už katę, šalia ausų, ant galvos, turi purų baltą kailį, styrantį kaip spinduliukai. Brazilai jas vadina miko-estrela, t.y. „miko-žvaigždė“. Auksaspalvės voverinės beždžionėlės saimiri taip pat kartais apsilanko kaimų ir miestų pakraščiuose.
   Patys žymiausi Brazilijos gyvūnų pasaulio atstovai – grakštūs leopardai, nerangūs šarvuočiai, lėti tinginiai, juokingi tapyrai ir didžiuliai jūrų vėžliai.
© Naudodami duomenis iš interneto svetainės brazilija.lt, nurodykite informacijos šaltinį su aktyvia nuoroda.

Puslapis 1 2 3 4 5 6 7 Kitas