Belem & Pipa  
 

Manaus Recife Santos Sao Luis
Brasilia Porto Alegre Curitiba Joao Pessoa
Olinda Petropolis Florianopolis Pipa
Natal Rio de Janeiro Fernando de Noronha  
Parati Fortaleza Pantanal  
Ouro Preto Salvador Belo Horizonte  
Ubatuba Sao Paulo Porto de Galinhas  

   Belenas, Maranjao valstija
Beleną 1616 m. sausio 12 dieną įkūrė portugalų kapitonas Francisko Kaldeira Kastelo Branko. Pradžioje buvo pastatyta tvirtovė-fortas „Forte do Presépio“, siekiant apsaugoti regioną nuo anglų, prancūzų ir olandų puolinėjimų.
   Iš pradžių miestas pavadintas „Feliz Lusitânia“. Vėliau jis gavo vardą „Santa Maria do Grão Pará“, kiek vėliau – „Santa Maria de Belém do Grão Pará“, kol galų gale liko šiandieninis pavadinimas – Belenas.
   Nutolęs nuo likusios šalies dalies ir tampriai susijęs su Portugalija, nepriklausomybę Belenas gavo tik 1823 m. rugpjūtį, praėjus metams po savo pareiškimo tapti nepriklausomu.
Padėtis: nuo Rio de Žaneiro iki Beleno – 2437 km, iki San Paulo – 2452 km (tiesiąja).
Geografinė padėtis: 1° 27' 0" S platumos, 48° 29' -1" W ilgumos.
Kaip patekti: skrydis iš Rio iki Beleno trunka apie tris valandas, automobiliu keliausite apie 38 valandas.
Istorija
   Iki pat XVII a. Pagrindiniai šiandieninio Beleno gyventojai buvo tupinamba genties indėnai. XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje Belenas, kaip ir daugelis kitų miestų, pergyveno kaučiuko bumą. Tai padarė didžiulę įtaką tiek miesto ekonomikai, tiek kultūrai – tuo metu pastatyti prabangūs rūmai, kai kurie jų išliko iki šių dienų. Reikšmingiausi pastatai – Da Paz teatras, Antonijo Lemos rūmai, Lauro Sodre rūmai, Žentilio Bilenkurto kolegija ir kt.
   Dėl tos pačios priežasties tuo metu išaugo imigrantų skaičius – portugalai, ispanai, prancūzai, kiniečiai, japonai ir kiti traukė čionai ieškoti laimės. Vietiniai gyventojai vienok neužleido savo pozicijų, todėl šiandien didžiąją dalį Beleno gyventojų sudaro „kaboklo“ (indėnų ir europiečių palikuonys).
   Taip jau susiklostė istoriškai, kad Belenas tapo vartais į šiaurinį Brazilijos regioną. Tai galima paaiškinti ir gera miesto geografine padėtimi. Belene yra geriausia transporto infrastruktūra visame šiauriniame regione – trys stambiausios šiaurės automagistralės, tarptautinis oro uostas Val de Kans (Aeroporto Internacional de Val de Cans), o taip pat vandens keliai (Belenas įsikūręs ant Guamos upės krantų, netoli nuo Amazonės ištakų).
Užimamas plotas: 1.064,91 km².
Gyventojų skaičius: 1.500.157.

Lankytinos vietos ir poilsis Belene

   Dauguma turistinių pažintinių kelionių po Braziliją prasideda būtent Belene. Jei turite kiek daugiau laiko, būtinai panaudokite jį artimesnei pažinčiai su Belenu ir jo istorine praeitimi. Čia galima išvysti senų pastatų, namų ir konstrukcijų, likusių dar iš kaučiuko bumo laikų. Ne veltui Belenas vadinamas „Amerikos Paryžiumi“.
   Belenas, milijoninis miestas, įsikūręs ant pietinio Amazonės kranto, esantis tik vienu laipsniu į pietus nuo ekvatoriaus ir 145 km nutolęs nuo vandenyno, laikomas Amazonijos vartais. Nuo lapkričio iki balandžio mėnesio čia gausiai kasdien lyja, tačiau lengvas vėjelis daro drėgmę pakeliama.
   Miesto uoste, Porto de Belém, matome, jog visa ekonominė gyvenimo pusė orientuota į vandenį. Senamiestis, turgus ir svarbiausios miesto bažnyčios yra netoli Bafa do Guajará įlankos. Viena žinomiausių ir spalvingiausių turgaviečių visoje Brazilijoje, kur prekiaujama pačiais neįtikimiausiais dalykais, yra „Ver-o-peso - stebėk svorį“. Toks pavadinimas šiai turgavietei suteiktas todėl, kad ji įsikūrusi senojoje kontrolinio punkto vietoje, kur portugalai „stebėdavo svorį“ ir galėdavo keisti mokestį už prekes. Čia prekiaujama bananais, mangais ir daugybe nežinomų tropinių vaisių rūšių. Turgavietėje galima nusipirkti jūros ar upės žuvų, auksaspalvio Dendê aliejaus ar „tukupi“ (manijokos padažo) – būtino vietinės virtuvės atributo. Didžiulė pasiūla įvairių daržovių, prieskonių bei žolių daro šią turgavietę itin patrauklia.
   Pati įdomiausia turgavietės vieta – ten, kur prekiaujama šventomis žolelėmis ir šventomis šaknimis, gyvačių oda, žakare dantimis ir amuletais, saugančiais nuo piktųjų jėgų bei dar daugeliu įvairiausių reikmenų, kurių panaudojimą kartais sunku įsivaizduoti. Čia gausu parduotuvėlių, kuriose pardavinėjami stebuklingi daiktai ir nuostabūs religiniai reikmenys, skirti afrobrazilietiškiems Umbandos ritualams. Jūros arkliukai, šarvuočių uodegos, delfinų lyties organai, vėžlių šarvai ir miniatiūriniai, gimstamumą reguliuojantys ananasai, pardavinėjami šalia širdies ar reumato skausmus palengvinančių žolelių. Žolelių pardavėjos, vadinamos „tetomis“, gali jums pagaminti žolių mišinį, apsaugantį nuo piktų kaimynų, žmonos neištikimybės ar plaukų slinkimo. Taip pat jos siūlo kvepalus, kurių pagalba galima prisivilioti vyrą ar moterį, pinigus ir laimę.
   Ekskursiją po senamiestį, kurio siaurose gatvelėse pilna portugališkojo stiliaus namų, puoštų keraminėmis plytelėmis, geriausiai pradėti Kastelo forte (Forte Castelo), senosios Santa Maria do Belém do Grão Pará gyvenvietės širdyje. 1616 m. būtent Kastelo forte miestas pradėjo savo gyvenimą. Maža medinė tvirtovė, perstatyta 1721 metais, išliko iki šių dienų, tiesa, dabar čia įkurtas baras. Galingos forto patrankos dar ir šiandien nukreiptos į tolį. Guažaros įlanka ir “stebėk svorį” turgus siūlo panoramą, kuri leidžiantis saulei, atrodo labai didingai. Visai šalia stūkso arkivyskupo rūmai, seniau čia veikė jėzuitų kolegija. Jėzuitų bažnyčia - Igreja de Santo Alexandre – yra viena iš nedaugelio išlikusių Brazilijoje išguito ordino bažnyčių. Toje pačioje aikštėje, Praça Frei Caetano Brandão, matome katedrą - Catedral da Sé, statytą XVIII a. Katedros altoriuje stovi Mergelės Marijos statula, kurią padovanojo portugalas Alexandrino de Carvalho.

   Čia, senamiestyje, dar galima išvysti keletą puikių pastatų, bylojančių apie miesto klestėjimo laikotarpį. Kadangi miesto centrinėse gatvėse labai daug mango medžių, Belenas dar vadinamas „mangų miestu“. Šie medžiai turi ir praktinę reikšmę – per karščius, kurie čia siekia iki 41 laipsnio, mango medžiai suteikia ūksmingą pavėsį.
   Dėl savo geografinės padėties Belenas yra ideali vieta pradėti išvykas valtimis – jos gali trukti nuo keletos valandų iki penkių dienų. Trumpos išvykos vyksta kanalais, tipiniais Amazonės kanojų keliais. Ikoarasi miestelyje, kuris nutolęs nuo Beleno 23 km, ir į kurį patenkama autobusu ar valtimi, galima rasti įžymiųjų Maražoara keramikos kūrinių kopijų.
   Kas nori nuvykti į Santaremą ar Manausą, gali tai padaryti nedideliu lėktuvėliu ar plaukti Amazone. Išvykai laiveliu iki Santaremo reikėtų skirti apie 60 valandų, o iki Manauso – penkias dienas. Daugelyje laivelių įrengtos kajutės, nes teks keliauti ir naktį.
   Vienas iš ryškiausių klestėjimo pavyzdžių - Teatro da Paz. Nors ir restauruotas, šis pastatas neprarado savo autentiškumo ir impozantiškumo. Tai buvo vienas iš pirmųjų veikiančių teatrų Brazilijoje.
   Kitas įdomus kultūrinis objektas - "Feliz Luistania" kompleksas. Čia yra senieji kalėjimų pastatai, kurių archyvai nukelia mus į kolonijinę epochą – juose pasakojama, kaip portugalai kolonizavo indėnų gentis. Visai šalia pamatysite dar vieną lankytiną objektą – „Vienuolikos langų namą“ (a Casa das onze Janelas) – kultūros centrą, kuriame vyksta įvairios parodos.
   Jei jus domina religiniai monumentai, būtinai aplankykite Metropolitano katedrą. Ji pastatyta 1753 metais, joje gausu įvairių meno kūrinių, tame tarpe italų menininko Domenico de Angelis. Šioje katedroje įrengti didžiausi vargonai visoje Brazilijoje - Cavillé-Coll.
   Kiti statiniai, kaip pavyzdžiui, Merces vienuolynas (1754 m.) ir Basilika de Nazaré, kurios istorija tampriai susijusi su „Cirio de Nazare“ švente, taip pat priklauso įdomiausiems Beleno objektams. Kiekvienų metų antrąjį spalio sekmadienį Belene vyksta viena iš svarbiausių krikščioniškųjų švenčių – Kirije de Nazare (Círio de Nazaré). Ji švenčiama nuo 1793 metų, ir yra viena didžiausių religinių švenčių visoje Brazilijoje. Kasmet į šią šventę susirenka apie du milijonai tikinčiųjų. Tačiau didžiausias religinio meno lobynas - "Museu da Arte Sacra" muziejus. Tai pirmasis tokio pobūdžio muziejus Amazonijoje. Muziejaus saugyklose yra virš 300 meno kūrinių.
   Didelę laisvalaikio praleidimo įvairovę Belenas siūlo gamtos mylėtojams. Čia rasite pelkingą vietovę, kuri vadinasi Mangal das Garcas. Ji yra senamiestyje ir užima 35.000 m2. Tai tipinis Amazonijos atvaizdas, kuriame gyvena daugiau negu 300 rūšių paukščių bei drugelių. Be kita ko, šiame parke yra ežeras, kur galima išvysti pilkąją gervę ir kitokius paukščius.
   Kitas objektas, galintis sudominti botanikos, antropologijos ir zoologijos mylėtojus, yra Emilio Goeldi muziejus. Čia yra biblioteka, sauganti daugiau negu 140.000 dokumentų ir paroda, pristatanti tapažonų bei maražonų indėnų genčių porcelianą.
   Belene yra daug įvairių pramogų centrų, restoranų ir kavinių. Vietinių gyventojų tradicijos padarė didelę įtaką Beleno virtuvei. Žuvis ir vaisiai, atrodytų, visiškai nesuderinami dalykai, yra pagrindinis vietinės virtuvės patiekalas. Populiariausi patiekalai: Patu nu tukupi (Pato no Tucupi) - antis, paruošta su gausybe prieskonių, Takaka (Tacacá) – indėniška sūdytų krevečių sriuba, Manisoba (Maniçoba) – mėsos asorti.


   Pipa, Rio Grande do Norte valstija
Pipa – mažas kurortinis miestelis Atlanto vandenyno pakrantėje. Jis žinomas toli už Brazilijos ribų.
Padėtis: iki Natalo – Rio Grande do Norte valstijos sostinės - 85 km, iki Rio – 2810 km, iki Salvadoro – 1210 km, iki San Paulo – 3040 km.

Istorija
   Apie viliojantį gyvenimą šiame mieste byloja toks faktas. 1928 metais virš Pipos avariją patyrė aeroplanas. Nukentėjo pilotas ir du keleiviai. Po keleto dienų iš Natalo atvyko laivas paimti keliauninkų. Tačiau šiuo laivu į Natalą grįžo tik aeroplano pilotas. Keleiviams taip patiko gyvenimas Pipoje, kad jie nusprendė pasilikti čia ilgiau, o paskui grįžti namo per Gojaniją.
   Kodėl miestelis taip keistai pavadintas? Teorija sako, kad kuomet portugalų persikėlėliai atvyko prie šių krantų, jie išvydo uolą, savo kontūrais primenančią statinaitę. Senovės portugalų kalboje „statinaitė“ – Pipa. Taip gyvenvietė gavo vardą.
   Pipa įsikūrusi nedideliame pusiasalyje, iš dviejų pusių ją supa paplūdimiai. Nuostabiai graži gamta, tyras oras, ramus neskubotas gyvenimas, sudarantis puikias sąlygas relaksacijai ir vidinės harmonijos atradimui, traukia čionai turistus iš viso pasaulio. Pasak keliautojų įspūdžių, čia ore tvyro laimės aura, todėl Pipa – puiki vieta įsimylėjėliams.
   Dabar, praėjus beveik šimtmečiui, Pipa tapo miestu-kurortu, kurio „specializacija“ - užsienio turistų poilsis. Beje, ir patys brazilai mėgsta čia pailsėti. Žiūrint į Pipos žemėlapį, atrodo, jog joje daugiau viešbučių negu gyvenamųjų namų.
Gyventojų skaičius: 10.959
Užimamas plotas: 101 km su priemiesčiais.
   Mieste yra 41 europinės klasės viešbutis, 10 restoranų, kuriuose patiekiamas visų pasaulio virtuvių maistas, daugybė įvairių barų, kavinių. Yra SPA centras romantišku pavadinimu „SPA da Alma“ (išvertus iš port. – „SPA sielai“).
   Miesto pasididžiavimas – paplūdimiai: Šv.Sebastiano, Portu, Kural, Madeira, Principal, Afogados, Moleki ir Minal. Šv.Sebastiano, Afogados ir Moleki paplūdimiuose yra natūralūs baseinai – mažytės lagūnos, pripildytos šilto jūros vandens. Kiek toliau už miesto yra nudistų paplūdimys – Praja d‘Amor.

Lankytinos vietos ir poilsis Pipoje

   Šapadao – nepaliestos gamtos kampelis. Vaizdinga vieta – uolėta kalva ant jūros kranto. Nuo kalvos viršūnės atsiveria nuostabus vaizdas į pakrantę ir vandenyną, visada neramų šiose vietose. Šapadao peizažas vaizduojamas Pipos atvirukuose.
   Delfinų įlanka Madeiros paplūdimyje. Šioje mažytėje ramioje įlankoje natūraliai gyvena delfinai. Čia juos galima pamatyti kiekvieną dieną. Ypač smagu stebėti delfinų žaidimus rytais.
   Pipoje organizuojama daugybė ekologinių išvykų. Galima aplankyti Atlantinius miškus, saugomus valstybės, - pasivaikščioti miškų takais, lydimiems vadovo.
   Organizuojamos išvykos valtimis, džipais, ant arklių. Ekologinių išvykų programoje visada įtrauktas ypatingai gražios vietos aplankymas – Lagoa de Guarajas, kur mango medžiai auga tiesiai iš vandens.
   Naktį Pipa tampa viena didele diskoteka. Visas miesto gatves užpildo muzika. Čia galima išgirsti visokiausius muzikinius ritmus – roką, pop, regi, etninę brazilišką muziką. Kokiame viešbutyje begyventumėte, visada netoliese bus disko baras. Nereikia niekur važiuot,i ieškant vietos pasilinksminimui – šventė pati ateis pas jus.


© Naudodami duomenis iš interneto svetainės brazilija.lt, nurodykite informacijos šaltinį su aktyvia nuoroda.

Ankstesnis puslapis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13