Brazilijos vėliava

Valstybinė Brazilijos vėliava


Vėliavos autoriai:
šiandieninė Valstybinė Brazilijos vėliava yra dviejų autorių – Raimundo Teišeiros Mendes (Raimundo Teixeira Mendes) ir Migelio Lemoso (Miguel Lemos) – projektas. Už žvaigždžių išdėstymą buvo atsakingas astronomas, prof. Manuelis Pereira (Manuel Pereira), piešinį atliko Desio Vilaresas (Decio Villares). Vėliavos projektas buvo patvirtintas 1889 metų lapkričio 19 dieną, praėjus keturioms dienoms po to, kai buvo paskelbta Respublika.

Vėliavos spalvos:
žalia ir geltona spalvos Brazilijos vėliavoje atsirado dar monarchinės epochos metu ir buvo susiję su karališkąją Bragansų šeima, kurios palikuonis buvo imperatorius Donas Pedro I, ir karališkąja Habsburgų dinastija, kuriai priklausė imperatorienė Dona Leopoldina. Šiuolaikinėje vėliavoje esančios žalia ir geltona spalvos simbolizuoja gamtinius Brazilijos turtus – auksą ir miškus.

Žvaigždės:
iš viso vėliavoje yra 27 žvaigždės, simbolizuojančios 26 valstijas ir federacinę apskritį. Žvaigždžių išsidėstymas atitinka tokį dangaus vaizdą, kokį buvo galima stebėti Rio de Žaneire 1889 metų lapkričio 15 dienos rytą, tai yra Respublikos paskelbimo dieną. Skirtingas žvaigždžių dydis schematiškai atitinka tuos astronominius žvaigždžių dydžius, kokie buvo “tame dangaus vaizde”.
 

Baltas kaspinas:
nuomonės apie baltą kaspiną, “juosiantį” gaublį, skiriasi. Kaip mano vieni, jis simbolizuoja zodiakinį kelią, kitiems kaspinas - tiesiog elementas, sukuriantis gaublio dydžio pojūtį, ir yra kaip fonas lozungui.

Lozungas “Ordem e Progresso“ (“Tvarka ir progresas”) yra sutrumpintas Augusto Konto (Auguste Comte) tezės variantas. A.Kontas buvo pozityvizmo mokymo įkūrėjas, o Teišeira Mendes tapo jo pasekėju. Visa tezė skambėjo taip: “pradžioje – meilė, eigoje – tvarka, pasekoje – progresas”. Teišeiro Mendeso lozungas “tvarka ir progresas“ simbolizavo tai, kad revoliucija ne šiaip nuvertė monarchiją. Revoliucija tapo kūrėju “tikrų brolių šalies, kur Tvarka ir Progresas yra pastovios harmonijos laidas”.

Brazilijos herbas


   Brazilijos herbas patvirtintas 1889 metų lapkričio 19dieną, praėjus keturioms dienoms po to, kai Brazilija tapo Respublika. Herbą sudaro centrinė emblema, kurią aprėmina kavos medžio šakelės iš kairės pusės ir tabako lapai iš dešinės. Tai – svarbiausios Brazilijos žemės ūkio kultūros. Žydro apskritimo centre pavaizduotas Pietinio kryžiaus žvaigždynas. Šalia jo esančios 27 žvaigždės simbolizuoja 26 Brazilijos valstijas. Ant žydro kaspino pirmoje eilėje užrašytas pilnas oficialus valstybės pavadinimas (República Federativa do Brasil - Brazilijos federacinė respublika), o antroje – nurodyta federacinės respublikos įkūrimo diena (1889 metų lapkričio 15 diena).

   Herbo elementai:
Nacionalinis respublikos herbas buvo patvirtintas 1889 metų lapkričio 19 dieną dekretu Nr. 4, su pakeitimais, įtvirtintais įsakymu Nr. 5443 (1968 m. gegužės 28 d. – papildymas Nr.8) ir įsakymu Nr. 8421 (1972 m. gegužės 11 d.). Remiantis įstatymu, nacionalinis herbas turi turėti aukščio ir pločio proporcijas 15 prie 14 ir atitikti sekančias sąlygas:
- I - apvalus skydas centre sudarytas iš žydro (azul-celeste) fono, kuriame yra penkios sidabrinės (prata) žvaigždės, sudarančios Pietinio kryžiaus žvaigždyną. Skydas turi žydrą briaunelę, atskirtą auksiniu kontūru, kuriame išdėstytos sidabrinės žvaigždės. Jų yra tiek pat, kiek ir Brazilijos vėliavoje. (Pakeitimas, padarytas 1972 m. gegužės 11 d. įstatymu Nr. 8421).
- II – skydas guli ant penkiakampės žvaigždės, padalintos į dešimt trikampių žalios (sinopla) ir auksinės spalvos fragmentų, aprėmintų dviem juostomis. Vidinė juosta raudonos (goles) spalvos, išorinė – auksinės.
- III – žvaigždė, aprašyta aukščiau, guli ant sidabro spalvos kardo, kuris turi žydrą rankeną, išskyrus centrinę rankenos dalį – ji yra raudonos spalvos su auksine žvaigžde. Kardas guli ant vešlaus vainiko šakų – kavos medžio iš kairės pusės ir tabako lapų – iš dešinės. Abu vainiko galai surišti žydru kaspinu. Vainikas guli ant auksinės žvaigždės, turinčios 20 spindulių.
- IV – ant kardo rankenos plaikstosi žydras kaspinas, ant jo auksinėmis raidėmis parašytas oficialus šalies pavadinimas ir data – 1889 m. lapkričio 15 d.


© Naudodami duomenis iš interneto svetainės brazilija.lt, nurodykite informacijos šaltinį su aktyvia nuoroda.