Šventės

Brazilų šventės ir kasdienybė

Brazilijos Karnavalo kalendorius artimiausiems metams


   Stengiantis įsivaizduoti Braziliją, dažniausiai mums prieš akis iškyla amžinos vasaros ir nerūpestingo gyvenimo kupinas šalies paveikslas. Teisybė, vasara čia tęsiasi ištisus metus, tačiau ne visuose regionuose, ir ji būna toli gražu ne tokia, kokią ją įsivaizduoja žmonės, niekada nebuvę Brazilijoje. Pietinėje šalies dalyje klimatas labai panašus į Vakarų Europos klimatą, kartais atšąla netgi iki nulio laipsnių. Šiaurėje gi vietoj kaitos „vasara-žiema“ yra kitokia kaita – „lietaus sezonas-sausros sezonas“. Taigi, apie nerūpestingą vasarą kalbėti nebetenka.
   Tokia pat situacija yra ir su kitais mitais apie brazilų gyvenimą: viskas - teisybė, bet tik iš dalies.
   Pagal paskutinius tyrimus, brazilų (tai liečia išskirtinai pietinius šalies regionus - San Paulą, Santa Katariną, Paraną) darbinis užimtumas toks pat, kaip japonų ar vokiečių. Turbūt todėl šalis taip aktyviai eina į priekį pasaulinėse rinkose su savo produkcija bei paslaugomis, sėkmingai konkuruodama su daugeliu pasaulinių gigantų. Ir taip yra ne tik tose srityse, kur Brazilija nuo seno tradiciškai įsitvirtinusi – pavyzdžiui, žemės ūkyje, bet ir šiuolaikinių technologijų (elektronika, kosmosas, lėktuvų gamyba), o taip pat „kūrybinėse“ srityse. Štai jau keletą metų brazilų reklamos kūrėjai diktuoja toną šioje industrijoje, užimdami prizines vietas svarbiausiame pasauliniame festivalyje „Kanų liūtai“. Nuo jų neatsilieka ir Brazilijos drabužių, avalynės, interjero detalių dizaineriai. Taigi, mitas apie amžiną šventę ir nerūpestingą gyvenimą – tik iš dalies. Šalies Šiaurės Rytų regionuose dar daug kur sutinkama nerūpestingo gyvenimo ir nuolatinių švenčių atmosfera.
   Brazilai mėgsta ne tik aktyviai dirbti, bet ir aktyviai ilsėtis. Po įtemptos darbo dienos atsipalaiduoti padeda televizija, futbolas ir draugai. Televizoriaus ekrane toną užduoda gigantiškoji korporacija Globo, kurios produkcijos dalį sudaro teleserialai. Nors šie serialai ir populiarūs, bet jie nėra pagrindinė brazilų pramoga. Futbolas – štai tautinė aistra. Rungtynių metu stadione būna visa šeima – jie palaiko savo mėgiamą komandą. Na, o jei šiandien rungtynių nėra, galima bare susitikti su draugais, nueiti į svečius ar suorganizuoti vakarėlį. Bendravimas, futbolo naujienų ir politinių įvykių aptarimas – sena tradicija, kuri, tiesa, pradeda nykti didžiuosiuose miestuose ryšium su pagreitėjusiu gyvenimo ritmu.    Švenčių Brazilijoje daug, ir ne tik valstybinių. Aktyviausiai pažymimos religinės ir šeimos datos. Būtinas bet kurios šventės atributas – didelė užstalė, nes daug ir skaniai pavalgyti – taipogi paprotys. Poilsio ir švenčių kvintesencija yra žymusis karnavalas, kuris trunka visą savaitę, ir pastaruoju metu pritraukia vis daugiau turistų.
   Brazilų šventės – jų gyvenimo stichija. Ko gera, nė vienas pasaulio tauta nemoka taip aistringai atsiduoti linksmybėms, kaip brazilai. Brazilai linksminasi daugiausiai naktį, nes slegiantis amazoninis klimatas (pastovi 100 % drėgmė ir nepakeliamas karštis) nelabai tinka aktyviam gyvenimo būdui.
   Sambos mokyklos Rio de Žaneire ir San Paulo mieste ištisus metus ruošiasi karnavalui, galvoja apie choreografiją, repetuoja šokius. Šokėjai dažnai išleidžia savo paskutinius pinigus karnavaliniams kostiumams ir karnavalinių platformų apipavidalinimui. Kaip taisyklė, sambos mokyklos dalyviai – tai žmonės, kurie nepriklauso „visuomenės grietinėlei“, ir jokių rėmėjų jie dažniausiai neturi.Matant karnavalines eitynes, kurios kasmet stebina visą pasaulį savo didingumu, sunku įsivaizduoti, kad visą šį grožį sukūrė paprasti darbininkai ir biurų tarnautojai už savo kuklias lėšas.
   Be abejo, reikia sutikti, jog brazilai apdovanoti išskirtiniais gabumais muzikos ir šokių srityje. Kaip rašė brazilų klasikas Žoržis Amadu: „Melodija lengvai gimsta lūpose, įpratusiose juoktis ir deklamuoti“. Samba ir bosanova – braziliškosios muzikos stiliai, užkariavę visą pasaulį.
   O kiek dar muzikos krypčių, ne mažiau harmoningų ir gražių, bet kol kas nepelniusių pasaulinio pripažinimo, slepia savyje Brazilija... Aše, pagode, foro, šoro, braziliškasis fanki variantas. Kalbant apie šokius, sunku imtis juos išvardinti, kadangi, pavyzdžiui, Baija valstijoje kiekvieną mėnesį yra sukuriamas naujas šokis.
Žinoma, Brazilijos šventės – tai laikas, paskirtas šokiams ir muzikai. Beveik kiekviena šventė turi savo ypatingą šokį, skirtą tik tai šventei. Pavyzdžiui, Maranjao valstijoje net religinės šventės – švento Antonijaus diena, šventos Mergelės Marijos diena, - yra lydimos muzikos ir šokių miestelių aikštėse. Gatvės koncertai – neatskiriama kiekvienos šventės dalis. Net mažuose miesteliuose ar kaimuose, kur nėra specialios koncertinės aikštės, šventėms yra sukalama medinė scena, kviečiami dainininkai ir muzikantai, o šokėjų Brazilijoje visada atsiranda.    Brazilai – mėgstanti bendrauti tauta. Jie lengvai pažindinasi, greit susidraugauja, mėgsta kompanijas. Bet kokio amžiaus brazilai mielai dalyvauja vakarėliuose. Draugai, kaimynai, giminės, draugų draugai ir kaimynų kaimynai renkasi kartu, kad važiuotų į paplūdimį, pikniką, ar kartu nueitų į restoraną ar klubą. Šventė – geriausias laikas susirinkti visiems kartu.
   Mėgiamiausios brazilų šventės – tai, žinoma, karnavalas, Naujieji metai ir Kalėdos. Ne veltui sakoma, kad brazilai gyvena nuo karnavalo iki karnavalo. Ir karnavalas visai nėra Rio de Žaneiro prerogatyva. Karnavalai vyksta visose Brazilijos vietovėse, tegu jie ne tokie įspūdingi, kaip Rio ar San Paule, tačiau ne mažiau linksmi.

© Naudodami duomenis iš interneto svetainės brazilija.lt, nurodykite informacijos šaltinį su aktyvia nuoroda.

Puslapis 1 2 3 Kitas