Apie šalį - Šventės  
 

Šventės

tęsinys...

Brazilų šventės ir kasdienybė


   Gegužės 1- oji - Darbo diena
Skirtingai negu Europoje, kur ši šventė taipogi švenčiama gegužės pirmąją, Brazilijoje ši data pažymima ne darbininkų judėjimo atminimui, o kaip papildomas poilsis. Oficialią šventę vainikuoja šventinis įvairių profsąjungų paradas ir dramblių išdalijimas (tai yra metinės premijos už darbą, dramblio dydis atitinka premijos dydį). Bet iš esmės, žmonės džiaugiasi papildoma išeigine diena ir žaidžia futbolą paplūdimiuose.
   Spalio 12-oji – Dievo Motinos apsireiškimas
Religinė šventė – Dievo Motinos apsireiškimas – Brazilijoje švenčiama kartu su Vaikų diena. Tą dieną, kai bažnyčiose vyksta iškilmingos apeigos, per televiziją visą dieną rodomos vaikiškos programos, šou ir animaciniai filmai. Brazilijoje labai mylimi vaikai, beveik kiekviena šeima turi jų po trejetą. Nėštumas laikomas dievo dovana, o vaikų laisvalaikiui skiriamas didžiulis dėmesys. Priimta organizuoti vaikams įvairius gatvės konkursus, o daugelis tėvų tą dieną namus „atiduoda“ vaikams. Mažos mergaitės bando virtuvėje kepti pyragus, o berniukai tyrinėja tėvų garažus. Tą dieną vaikams dovanojamos įvairios dovanėlės. Vaikų dienos išvakarėse tėvai skuba į parduotuves, ieškodami savo atžaloms mėgiamos lėlės ar modernių žaidimų...
   Gruodžio 25 – oji – Kalėdos
Kalėdos Brazilijoje švenčiamos esant 35–ių laipsnių karščiui. Jokio sniego ir tradicinio Kalėdų Senelio. Tačiau būtina tradicinė vakarienė, kurioje valgomas milžiniškas kalakutas ir farširuotas kumpis, ir dovanų pirkimo karštinė. Svarbiausi įvykiai, kaip įprasta, koncentruojasi gatvėse ir bažnyčiose. Brazilai apskritai labai dievobaimingi ir niekada nepraleidžia iškilmingų bažnytinių apeigų. Skirtingai negu europiečiai, kurie Kalėdas švenčia šeimos rate, brazilai renkasi pasilinksminimus gatvėse, dainas ir šokius.
   Naujieji metai Brazilijoje – romantiška šventė, susijusi su vandenynu, laikančiu savyje pagonybės atgarsius. Vandenyno pakrantėje esančiuose miestuose yra tradicija Naujametę naktį praleisti ant kranto, kad pirmąsias Naujųjų metų akimirkas lydėtų bangų mūša ir žvaigždžių spindesys.
Kalėdos Brazilijoje- tai tradicija, atėjusi iš Europos. Kalėdų data Brazilijoje tokia pat, kaip ir daugelyje pasaulio šalių – gruodžio 25-oji. Šios šventės metu brazilai – gana tolimos šalies gyventojai – jaučiasi esantys viso katalikiškojo krikšioniškojo pasaulio dalimi. Kalėdas čia stengiamasi sutikti europietiškai, puošiamos eglutės (dirbtinės), dovanojamos dovanos, renkamasi šventinei vakarienei šeimos rate, kviečiamas į svečius Kalėdų senelis, kuris čia vadinamas Papa Noeliu.
   Naujieji metai Brazilijoje – tai šventė, kurioje glaudžiai susipynė europietiškosios tradicijos ir afrikietiškieji papročiai bei prietarai. Naujųjų metų šventimas čia išties unikalus. Nieko panašaus nevyksta nė vienoje pasaulio šalyje.
   Visais laikais brazilų gyvenimas buvo tampriai susijęs su vandenynu. Miestai buvo statomi išimtinai pakrantėje, o patys brazilai buvo jūreivių ir žvejų tauta.
   Tų laikų folklore didelį vaidmenį suvaidino Jiemanža – afrobraziliškojo kulto vandenyno deivė. Nuo vandens stichijos kaprizų priklausė jūreivių ir žvejų bei jų šeimų sėkmė ir gyvybė.    Todėl nenuostabu, kad Naujametės nakties išvakarėse Brazilijos pakrantės gyventojai nešė dovanas būtent Jiemanžai, žyniai paplūdimiuose vykdė iškilmingas religines apeigas, kad išprašytų kaprizingos dievaitės malonės visiems metams.
   Legendos byloja, jog Jiemanža buvo įstabaus grožio moteris ilgais plaukais, kurių spalva priminė mėnulio švytėjimą, naktimis nušviečiantį vandenyno bangas. Jiemanža mėgo šokius ir dainas. Tarnavimo jai apeigos primena teatro spektaklį. Pagoniškosios šventės paplūdimiuose vykdavo atvirai, į jas susirinkdavo didelis kiekis žmonių. Katalikų dvasininkai jokiomis priemonėmis neįstengė uždrausti šių afrobraziliškųjų religinių apeigų. Tarnavimas Jiemanžai daugelį amžių buvo neatskiriama liaudies gyvenimo dalis.
   Tradicija švęsti Naujus metus paplūdimyje gyvuoja iki šiol. Visuose šalies miestuose pajūrio zona Naujųjų išvakarėse tampa šventės epicentru.

© Naudodami duomenis iš interneto svetainės brazilija.lt, nurodykite informacijos šaltinį su aktyvia nuoroda.

Ankstesnis puslapis 1 2 3